blog@mrc

blog@mrc - RSS feed


2011-09-05: Moje boje z zamieszczeniem prezentacji Powerpointa na stronie internetowej

... tak, aby łatwo było je ściągnąć, lecz nie było za łatwo z nich skorzystać ;-)

Problemem było to, że prezentacje miały od ok. 50MB do 150MB. Poza tym, nie każdy musi mieć MS Powerpointa lub nawet Impressa z pakietu OpenOffice. Naturalny pomysł: zrobić z PPT PDF-a nie do końca spełniał swoje zadanie; prezentacje zawierały liczne animacje, które w PDF-ie znikają. Wpadłem na pomysł, żeby zrobić z prezentacji film :-) Znalazłem dwa darmowe narzędzia.

  • E.M. PowerPoint Video Converter V3.20 - program robi to, co opisuje, niemniej efekt końcowy nie jest zadowalający - na filmie pojawiają się drgania, jak w starym kinie. Szkoda.
  • CamStudio - program jeszcze bardziej uniwersalny, bo pozwalający na utworzenie filmu z czynności odbywających się na ekranie komputera. Niestety i tu efekt nie był zadowalający - pojawiały się czarne ekrany, czasem spod obrazka prześwitywał tekst.

Przy okazji, dowiedziałem się, że można uruchomić prezentację w oknie, nie na całym ekranie. Jest to bardzo proste. Należy skorzystać z opcji "Dostosowywanie paska narzędzi" i dodać - z listy wszystkich poleceń - "Pokaz slajdów w oknie". I już.

Niestety, uzyskane efekty przerabiania PowerPointa na wideo mnie nie zadowoliły, więc wróciłem do koncepcji zrobienia PDF-a. Ciągle jednak męczyły mnie te animacje. Kolejnym pomysłem było zrobienie zrzutu ekranu z każdej klatki/kroku animacji i poskładanie ich w jeden plik. Na szczęście, zanim zacząłem ten plan realizować, znalazłem rozwiązanie chyba idealne - mały dodatek do Powerpointa w wersjach XP (2002), 2003, 2007 i 2010, który dzieli slajd z animacjami na sekwencję pojedynczych slajdów. Autorem jest Massimo Rimondini, dodatek nazywa się PPspliT i robi to, co obiecuje. Mogę wreszcie wrzucić te prezentacje na stronę nie bojąc się ani o rozmiar, ani o utratę treści.

do góry | na koniec | wyświetlenia: 3771

ŚLEDZIKNIJ


Komentarze

Dodaj komentarz
Autor:
Komentarz:


Najpopularniejsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy z wieloma wersjami:mrc | starsze newsy